- Szczegóły
Jak przygotować autobus do zimy?
Każdego roku zima przychodzi nieco wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy. To sprawia, że część kierowców aut osobowych nie jest gotowa na zmieniające się warunki. Jednak kierowcy autobusów nie mogą sobie na to pozwolić. Od przygotowania pojazdu do zimy zależy przecież bezpieczeństwo pasażerów i konkurencyjność na rynku. Warto więc działać z wyprzedzeniem, by śliska nawierzchnia, spadający z nieba śnieg, czy zamarznięte zamki nie stanowiły dla nas problemu. Jednak jak przygotować autobus do zimy? O czym pamiętać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Przygotowanie autobusu do zimy - na czym polega?
Przygotowanie autobusu do zimy wymaga przewidywania potencjalnych zagrożeń i współpracy z profesjonalistami. Oto lista czynności, które należy wykonać, zanim pogoda zacznie płatać figle.
Wymiana opon na zimowe. To jeden z najważniejszych elementów, który pozwala na bezpieczne poruszanie się po śliskiej i zdradliwej nawierzchni. Ogumienie warto wymienić już w momencie, kiedy dobowe temperatury spadają poniżej 7 stopni Celsjusza. Należy upewnić się, że używany przez nas komplet nie jest zniszczony i nie ma poważnych wad. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wymiana opon na zimowe jest czynnością, na której nie warto oszczędzać. Dlaczego? Chociażby dlatego, że źle dobrane lub zniszczone opony wydłużają drogę hamowania, zwiększają ryzyko wpadnięcia w poślizg i mogą przyczyniać się do utraty kontroli nad pojazdem. Dla dodatkowego zabezpieczenia warto skorzystać z łańcuchów, które umożliwiają jazdę w naprawdę ekstremalnych warunkach.
Sprawny akumulator. Kolejnym czynnikiem, kluczowym w procesie odpalania autobusu, jest sprawny akumulator. Warto pamiętać, że jego parametry i możliwości zmieniają się w zależności od tego, jaka jest temperatura otoczenia. Przed sezonem zimowym należy więc sprawdzić jego naładowanie - powinno mieścić się w przedziale 13,8-14,4 V. W sytuacji, gdy napięcie na klemach podczas pracy silnika jest mniejsze, należy skorzystać z fachowej pomocy.
Paliwo i płyn chłodzący. Oba te elementy powinny wyróżniać się naprawdę wysoką jakością. Kluczowe jest regularne sprawdzanie, czy płyn chłodzący nie stracił swoich właściwości, co jest odczuwalne szczególnie mocno dopiero w niskich, zimowych temperaturach. Aby skontrolować sytuację, możemy przeprowadzić badanie w warsztacie samochodowym lub zaopatrzyć się w dedykowane do tego urządzenie. Nie mniej ważne jest tankowanie dobrego jakościowo paliwa. Powinno ono pochodzić ze sprawdzonych stacji, ponieważ tylko wtedy nie będzie doprowadzać do niszczenia silnika i zapewni stałą pracę w niskich temperaturach.
Zmiana piór wycieraczek. Sprawdzenie stanu naszych wycieraczek jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na to, jak wiele widzimy, a co za tym idzie, jak szybko jesteśmy w stanie zareagować. W okresie zimowym pióra wycieraczek powinny być wręcz idealne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że czeka je ważne zadanie - usuwanie śniegu, gradu, czy wręcz lodu z naszych szyb.
Płyn do spryskiwaczy. W ramach przygotowania autobusu na niskie temperatury należy zmienić nasz letni płyn, na produkt dopasowany do warunków zimowych. Warto pamiętać, że jeżeli zbiornik był do tej pory wypełniony letnim płynem, należy stopniowo dolewać jego zimowy odpowiednik. Dzięki temu unikniemy zamarznięcia płynu letniego, a tym samym oblodzenia dysz spryskiwaczy.
Niezbędne akcesoria. W każdym autobusie powinny znaleźć się niezbędne akcesoria, które zwiększają komfort w czasie trudnych zimowych warunków. O czym mowa? Przede wszystkim chodzi o popularne skrobaczki, maty antyszronowe i specjalne szczotki. Wszystkie te narzędzia sprawiają, że zima nie jest wcale taka straszna. Do akcesoriów możemy zaliczyć także środki odmrażające do zamków i specjalny smar do uszczelek.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Oczywiście, aby mieć pewność, że autobus jest w pełni przygotowany do zimowych wyzwań, warto sprawdzić jego stan techniczny w profesjonalnym warsztacie. Szczególną uwagę należy skierować na oświetlenie i to, czy jest poprawnie wyregulowane. Warto także pamiętać, by w autobusie znalazło się odpowiednio skompletowane wyposażenie awaryjne oraz maty antypoślizgowe, przydatne szczególnie przy drzwiach wyjściowych.
Kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, podróż autobusem jest o wiele przyjemniejsza, gdy posiada on możliwość grzania. Aby opcja ta działała poprawnie, warto wcześniej przeprowadzić serwis elementów biorących udział w całym procesie.